E-dönüşüm Güncel Bilgiler

Ulusal  E-tebligat sistemi

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi hakkında bilgilendirme

 

 

  1. Uet adresleri, 3 adet 4 basamaklı numaranın birleşiminden ibarettir (2642-8563-1784 gibi).
  2. Uet adresleri Ptt’den değil İl Ticaret Müdürlüklerinden 31 Mart’a kadar temin edilecektir.
  3. Uet adreslerine sadece tebligatlar gelecek ve gelen tebligata cevap Kep’ten verilecek.
  4. Kamuyla normal yazışmalar tebligata göre 45 kat fazladır ve sadece keplerle yapılacak.
  5. Uet’ye gelen tebligatlar, mükellefin uet sayfasında belirteceği kep adresine düşecek ve EYP uyumu nedeniyle sadece INTERKEP’te tek tıkla açılabilecek.

 

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi hakkında bilgilendirme:

6 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan Elektronik Tebligat Yönetmeliği’nin yürülüğe girmesi ile birlikte daha önce Kayıtlı Elektronik Posta ile gönderilmekte olan tebligatlar 1/1/2019’dan itibaren PTT tarafından kurulup işletilen Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi(UETS) aracılığı ile gönderilmeye başlanmıştır.

Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminin devreye alınmasıyla birlikte mevcut KEP adreslerinden e-tebligat hizmeti verilmeyecek olup, UETS üzerinden yeni bir elektronik tebligat adresi alınması gerekmektedir. Bununla beraber UETS üzerinden sadece tebligat iletileri gönderileceğinden, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 18. Maddesinin 3.fıkrası ile 1525. Maddesinin 1.fıkrası uyarınca ticari faaliyetler ile 14 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan 2017/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarının elektronik ortamda yapacakları yazışmalar ( e-yazışma) KEP sistemi üzerinden gönderilmeye devam edecektir. Tebligat niteliği taşımayan Kayıtlı Elektronik Posta iletilerinin gerçek ve tüzel kişiler arasında gönderilmesine devam edilecektir.

UETS üzerinden gönderilen tebligatların yanıtları da KEP iletisi ile gönderilebilecektir. UETS’den alınacak adres Kayıtlı Elektronik Posta adresi değildir ve sadece tek taraflı olarak Elektronik Tebligat alımı için kullanılabilecektir. Tebligat dışı KEP iletisi alabilmek ve gönderebilmek için bir KEP adresine sahip olma gerekmektedir.

Kurum, kuruluş, birlikler, özel hukuk tüzel kişileri (şirketler) ile avukatlar, bilirkişiler, arabulucular v.b. adres alması zorunlu olan gerçek veya tüzel kişilerin elektronik tebligat alma zorunluluğuna tabi olmaları halinde başvuru, zorunluluğun başladığı tarihten itibaren bir ay içinde bağlı veya ilgili olduğu kurum, kuruluş veya birlik tarafından PTT’ye yapılır. Burada sayılan gerçek veya tüzel kişiler doğrudan PTT merkezlerinden adres alamayacaktır.

Tebligatın elektronik yolla yapılması zorunluluğu bulunmayan gerçek veya tüzel kişiler, elektronik tebligat adresi almak için PTT’ye başvurabilir veya online başvuru sayfasından doğrudan hesaplarını açabilirler veya ön başvuru yapabilirler.

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi ile ilgili detaylı bilgilere http://www.etebligat.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

UETS üzerinden gönderilecek tebligatlar EYP formatında olacaktır. Bildiğiniz gibi inter-KEP EYP görüntüleme uygulaması bir süredir bütün müşterilerimize ücretsiz olarak sunulmaktadır. UETS üzerinden gönderilen tebligatlar kullanıcı bilgisayarına indirildikten sonra EYP görüntüleme uygulamamızı kullanarak görüntülenebilmektedir. UETS üzerinden gelecek tebligatların KEP Portal üzerinden görüntülenebilmesine yönelik geliştirme çalışmamız devam etmektedir. Geliştirmenin tamamlanması sonrası ücretli bir servis olarak dileyen müşterilerimizin hizmetine sunulacaktır.

Saygılarımızla,

Intertech Bilgi İşlem ve Pazarlama Tic. A.Ş.